Co w trawie piszczy – słów kilka o fotografii noworodkowej i o tym jak się do niej przygotować
Często pytacie o detale sesji noworodkowej. Cieszę się, że jesteście tak zaangażowani w temat i chcecie wiedzieć dużo, dużo i jeszcze więcej. Dlatego dzisiaj chciałabym zdradzić Wam kulisy sesji noworodkowej. Odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań, byście zobaczyli jak się wszystko odbywa.
Podstawowa różnica pomiędzy fotografią noworodkową a fotografią niemowlęcą to czas ich wykonywania – sesje noworodkowe wykonywane są do 14-tego dnia życia dziecka, natomiast sesje niemowlęce w okresie od 3-4 miesiąca życia (czyli gdy maluszek będzie potrafił samodzielnie podnosić główkę). Mimo, iż okres noworodkowy podawany jest jako 28 dni od narodzin – na sesje warto zapisać się w terminie pierwszych dwóch tygodni. Dlaczego? O tym niżej…
Z czasem realizacji zdjęć wiąże się nierozerwalnie również ich forma. Zdjęcia noworodkowe wykonujemy, gdy dzieci śpią (można je wtedy układać w różnych pozycjach zapamiętanych z życia płodowego i z reguły nie ma kolek, przez co zasypianie jest prostsze), natomiast zdjęcia niemowlaków, gdy dzieci są aktywne. Niemowlęta w przeciwieństwie do noworodków potrafią już dłużej skupić wzrok na jednym punkcie, a więc przy odpowiedniej zachęcie patrzeć wprost w obiektyw aparatu. Czasami oczywiście zdarzy się, że niemowlak zmęczony trudami pozowania również zaśnie w trakcie sesji, ale są to raczej wyjątkowe zdarzenia.
Aby rozwiać wszelkie obawy, poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Kiedy najlepiej wykonać zdjęcia po urodzeniu dziecka? Czy są okresy, kiedy jest to prostsze?
Jeżeli myślimy o sesji noworodkowej, to im szybciej ją zaplanujemy, tym lepiej. Zazwyczaj zdjęcia wykonywane są od 5 do 14 dnia życia dziecka, gdyż zazwyczaj w tym okresie maluszek przesypia większą część dnia i jest bardziej odporny na zewnętrzne bodźce, które mogłyby zaburzyć sen. Dla takiego maluszka nie ma teoretycznie określonej, najlepszej pory dnia na sesję. Nie mniej zawsze proponuje rozpocząć sesję w godzinach porannych, ponieważ sesja noworodkowa może okazać się jedną z dłuższych sesji ze względu na karmienie, przewijanie, przytulanie, usypianie… Może trwać nawet do 4-5 godzin, ale pojawiają się również wyjątki, gdzie po 2 godzinach mamy już piękny zestaw zdjęć. Inaczej sprawa się ma, jeżeli planujemy sesję z udziałem niemowląt, które znacznie mniej śpią w ciągu dnia. Z takim maluchem najlepiej współpracuje się, gdy jest najedzony i wypoczęty, a sesja ma bardzo aktywną formę, bez usypiania. Ta zasada dotyczy również starszych dzieci, które najlepiej współpracują po odbyciu swojej drzemki 🙂
Czy dla maluszka taka sesja nie jest stresująca?
Jak już wcześniej wspomniałam, noworodki przesypiają zazwyczaj całą lub większość sesji, więc nie jest to dla nich w żaden sposób stresujące. Sesje maluszków odbywają się w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu, z właściwą temperaturą. Są one w bezpieczny sposób owijane delikatnymi tkaninami i układane w koszyczkach czy innych akcesoriach stosowanych podczas sesji, oczywiście zawsze w asekuracji rodziców. Niektóre zdjęcia które oglądacie w moim portfolio wykonywane są jako ‚sklejki’ z 3 różnych zdjęć, by w efekcie finalnym nie było widać rąk rodziców, którzy asekurowani malucha (patrz poniżej – na moje oko Antoś jest całkowicie zrelaksowany; ) ). Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo oraz komfort maleństwa. Natomiast niemowlęta i starsze dzieci są najczęściej bardzo zainteresowane tym, co się wokół nich dzieje. W trakcie zdjęć maluszki dostają poza tym tyle czasu na karmienie czy przytulanie, ile tylko potrzebują. Nie stawiam ograniczeń czasowych w przypadku sesji noworodkowej.
Jak należy przygotować dziecko do sesji?
Maluszek musi być przede wszystkim dobrze najedzony, aby na wejściu nie odpadło nam nawet 40 minut na karmienie, szczególnie jeśli jest na piersi. Poza tym noworodki najlepiej ubrać jest w ubranka, które można będzie łatwo zdjąć bez konieczności wybudzenia. Zapasowe pieluszki, podkłady, tetra, ulubiony kocyk, smoczek (nawet jeśli dziecko jest 'bezsmoczkowe’), może być też odciągnięty pokarm, czy podgrzewacz do butelek. Na miejscu oczywiście nie ma problemu z karmieniem piersią. Starsze dzieci, które nie są fotografowane podczas snu, powinny przyjść wyspane, najlepiej po odbyciu swojej codzienne drzemki. Na miejscu do dyspozycji są wszelkie rekwizyty, opaski, tła. Natomiast ubranka posiadam do ok. 14 miesiąca. Rodzice dzieci starszych powinni przygotować ubranka we własnym zakresie. Ciuszki powinny być przede wszystkim wygodne oraz najlepiej gładkie bez obrazków czy napisów, które odwracałyby uwagę na zdjęciu od głównego bohatera, czyli dziecka. Również warto zabrać ze sobą jednolite ubrania, dla siebie – rodziców, jeśli podczas sesji chcielibyście, bym wykonała Wam rodzinny portret. Proponowane są minimum dwa zestawy ubrań – jeden w jasnych odcieniach i jeden w ciemnych.
A co jeśli dziecko nie śpi? Czeka Pani aż noworodek zaśnie, czy zdjęcia są wykonywane na etapie czuwania?
Jeżeli noworodek jeszcze nie śpi, to wykorzystuję ten czas na kilka ujęć z otwartymi oczkami. Czasami wyjdą również fajne zdjęcia z rodzicami w trakcie przytulania czy karmienia. Wszystko zależy od rodziców, ich upodobań i… Najmłodszego. To on dyktuje tempo sesji, to on ma władzę u mnie w Studio 😉
Jak to wygląda pod względem technicznym? Jak dobiera Pani miejsce wykonywania zdjęć, gadżety, ubrania?
Sesje są najczęściej wykonywane w moim studio mieszczącym się na ulicy Długosza 2 w Kaliszu, jednak zdjęcia noworodkowe mogą odbyć się również w domu klienta. Posiadam jednak niezliczone ilości wszelkich gadżetów do sesji, takich jak koszyki, walizki, skrzynie czy łóżeczka, których wszystkich zabranie na sesje wyjazdowe – fizycznie nie jest możliwe. Jeśli natomiast posiadacie jasne mieszkanie, a nie zależy Wam na rekwizytach – proponuję wykonanie zdjęć typu lifestyle. Są to proste, czyste kadry ukazujące Waszą codzienność, miłość, bez studyjnych rekwizytów. W ten sposób, w zależności od samopoczucia mamy i maluszka, jak również od oczekiwań rodziców odnośnie efektu końcowego, wspólnie ustalamy miejsce sesji. W studio posiadam również czapy, bonetki, ubranka, opaski, wianuszki czy inne gadżety, które mogą być wykorzystane podczas sesji. Jeżeli rodzice przyniosą jakieś ulubione ubranka dziecka, czy nietypowe rekwizyty również je wykorzystujemy jeśli jest taka możliwość i łączymy z tymi, które ja posiadam.
Czy planuje Pani z rodzicami przebieg sesji/konkretne ujęcia? Czy raczej wszystko obywa się spontanicznie?
Przebieg sesji jest zawsze mniej więcej zaplanowany u mnie w głowie, aby nie tracić cennego czasu podczas sesji. Wcześniej przygotowuję sobie kilka pomysłów odnośnie wyboru akcesoriów, ubranek i kolorystyki, natomiast bardzo często spontanicznie podczas wykonywania zdjęć dochodzi coś nowego. Najczęściej klienci zdają się całkowicie na mnie i dają mi wolną rękę w przygotowaniu sesji, jednak zdarzają się również rodzice, którzy zgłaszają się z konkretnymi pomysłami. Najczęściej widzieli gdzieś wcześniej jakieś zdjęcie i chcieliby mieć fotografie w podobnej tematyce/ kolorystyce, wówczas komponuję kadry, mając te prośby na względzie. Tylko takie informacje bardzo proszę wysłać mi wcześniej, bym mogła stylizacje przygotować przed waszym wejściem do studio 🙂
Pamiętajcie proszę, że sesja noworodkowa może być przeprowadzona w bardzo naturalny sposób, a równie dobrze może być pełna rekwizytów – to wszystko zależy od Was i jeśli szczególnie przypodobaliście sobie jakieś fotografie – dajcie mi proszę znać podczas zapisów na sesję.
Coś jeszcze Was nurtuje? Pytajcie śmiało. Dbajcie o swoje pociechy. Dobra sesja, to bezpieczna sesja.